Jak działają polskie Jadłodzielnie? Czyli co zrobić z nadmiarem jedzenia.

Nadal mamy lato – czas wesel, wakacyjnych wyjazdów oraz zbiorów owoców i warzyw. Czyli sytuacji, w których często zostajemy z nadwyżką żywności. Jak wiadomo, marnowanie jedzenia idzie naszemu gatunkowi naprawdę świetnie (dla przypomnienia, trochę liczb tutaj), więc duża część wyżej wymienionych produktów ląduje w koszu. Co jednak, jeśli chcemy uszanować pracę i zasoby naturalne włożone w ich wytworzenie? Wiadomo – wypadałoby się z kimś podzielić. Na szczęście, jest na to kilka sposobów. Ostatnio pisałam o OLIO – aplikacji wciąż w naszym kraju dość niszowej. Dziś natomiast chciałabym napisać o kolejnym rozwiązaniu, którym są Jadłodzielnie. Idea ta w Polsce trafiła najwyraźniej na podatny grunt, pojawia się ich bowiem coraz więcej.

Co to jest Jadłodzielnia?

To po prostu lodówka lub szafka postawiona w miejscu ogólnie dostępnym (uczelnia, zakład pracy, kawiarnia), gdzie ludzie mogą zostawiać żywność, której mają w nadmiarze. A także częstować się tym, co pozostawili inni.

Ostatnio miałam okazję rozmawiać z Panią Karoliną Hansen, inicjatorką polskiego ruchu foodsharingu i założycielką pierwszej Jadłodzielni w naszym kraju. Pani Karolina odpowiedziała na moje pytanie związane z tą inicjatywą. Oto, czego udało mi się dowiedzieć:

Kto odpowiada za funkcjonowanie Jadłodzielni?
Oto jedna z lodówek na Bazarze Lotników. Jest jeszcze druga, mniejsza oraz kilka szafek. Na ścianach znajdziemy instrukcje, jak korzystać z Jadłodzielni.
Kto z tego korzysta?
Jak się zaangażować?

Osoby, którym przeszkadza marnowanie żywności i chciałyby coś zmienić, mogą zaangażować się na kilka sposobów:

Nie tylko w Polsce…

Idea dzielenia się jedzeniem w ten sposób przywędrowała do nas z Niemiec, obecna jest też w innych krajach europejskich np. w Luksemburgu, Austrii i Holandii. Dzięki platformie foodsharing.de ludzie i firmy mogą informować o posiadanych nadwyżkach jedzenia, które następnie są rozprowadzane przez wolontariuszy. Chcesz zlokalizować taką inicjatywę w innym kraju? Zapraszam tutaj.

Więcej na ten temat:

Strona Jadłodzielni w Zielonej Górze: https://www.facebook.com/jadlodzielnia/

A tutaj o Jadłodzielni w Bydgoszczy: http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/podziel-sie-jedzeniem-pierwsza-jadlodzielni/

I kolejna… tym razem w Grudziądzu: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/grudziadz/g/ruszyla-jadlodzielnia-pierwsza-w-grudziadzu-zdjecia,11873268,22990254/

 

 

 

 

 

 

comments

 1. Witam, od jakiegoś czasu zostawiam jedzenie , które znika pewnie natychmiast.
  Mam zamiar wystawić przy naszej Przychodni lodówkę, boję się jednak o to, co na to Sanepid?
  Jak zaczęły działać inne jadłodzielnie? Czy pomysłodawcy zgłaszali ten fakt komukolwiek, poza uzgodnieniami z administratorem budynku?
  Dysponuję lodówką, jestem też wlaścicielka restauracji, skąd mogłabym codziennie uzupełniać zasoby.
  Czy lodówka ma stać na zewnątrz, czy wewnątrz budynku?
  Jeśli to takie proste,by pomóc potrzebującym , chętnie przystąpię do tego i mam zamiar zarażać również innych…
  Proszę o kilka wskazówek, jakieś instrukcje , by przesłanie było dla odwiedzających jasne i czytelne, że to wszystko dla nich.

  1. Dziękuję za komentarz! Większość znanych mi jadłodzielni znajduje się na terenach jakiegoś miejsca/instytucji uczęszczanych przez większą liczbę osób – mogą to być teatry, domy kultury i aktywności lokalnej, uczelnie. Lodówki zwykle znajdują się wewnątrz budynków, natomiast są miejsca, gdzie występują dwie jadłodzielnie – zewnętrzna i wewnętrzna (np. w kawiarni Stołu Powszechnego stoi lodówka, a na zewnątrz budynku – szafka).O ile wiem, większość jadłodzielni funkcjonuje na zasadzie inicjatywy oddolnej – grupa ludzi uzgadnia, że w danym miejscu miałaby powstać jadłodzielnia, dogadują się z właścicielem budynku czy terenu, na którym taki obiekt miałby się znajdować i stawiają lodówkę lub szafkę. Zwykle wsparcia logistycznego i merytorycznego udziela ruch Foodhsaring Polska – warto skontaktować się z nimi i działać pod ich patronatem: https://pl-pl.facebook.com/FoodsharingWarszawa/ (ich działalność wbrew nazwie w linku nie dotyczy tylko Warszawy).
   Jeśli chodzi o Sanepid, to z tego, co mówiła Pani Karolina Hansen, instytucja ta nie ingeruje w tego rodzaju dzielenie się żywnością, ponieważ nie dochodzi tu do sprzedaży jedzenia, tylko można powiedzieć zwykłej sąsiedzkiej wymiany. Tego rodzaju inicjatywy nie wchodzą w zakres kompetencji Sanepidu. Warto jednak upewnić się, w jaki sposób wpłynąłby na to fakt, że jedzenie pochodzi z prowadzonej przez Panią restauracji. Jest jeszcze jedno rozwiązania – jeśli prowadzi Pani restaurację, za pośrednictwem grupy Foodsharing Polska może Pani skontaktować się z ratownikami żywności, którzy być może mogliby odbierać od Pani niesprzedaną żywność. Jeszcze raz zachęcam do skontaktowania się z osobami zarządzającymi ruchem Foodsharing Polska. Na pewno doradzą optymalne dla Pani rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook