Plastik? Ograniczam!

Część pierwsza, czyli rady dla początkujących.

Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne wiesz już co nieco o tym, jak zgubny wpływ na środowisko może mieć plastik (w razie potrzeby, kilka podstawowych informacji znajdziesz tutaj). Jeśli chcesz stopniowo zmniejszać ilość zużywanych codziennie foliówek i innych plastikowych opakowań, poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów.

  1.  Duże materiałowe torby

Materiałowych toreb na zakupy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Większość osób posiada taką w domu. Często nawet nie trzeba ich kupować, bo w wielu miejscach można dostać je jako prezent (ja dostałam jedną ze swoich toreb na targach designu Mustache, a drugą przy zakupach w sklepie Pan Pablo). Warto wyrobić sobie nawyk noszenia torby ze sobą w każdej sytuacji – można zostawić ją w samochodzie lub w torebce/plecaku. Tym sposobem, nawet gdy ruszymy na nieplanowane zakupy, nie wrócimy z nich ze stosem foliówek. Większość z nas zabiera materiałowe torby na zakupy spożywcze, ale co z innymi rodzajami sklepów niż supermarkety czy sklepy z żywnością? Kupując np. ubrania czy wyposażenie domu, podziękujmy grzecznie za reklamówki, nawet te najbardziej atrakcyjne wizualnie. Naprawdę ich nie potrzebujemya nasze materiałowe torby pomieszczą większość tego typu zakupów.

2.…i małe materiałowe woreczki

Ostatnio wyposażyłam się w kilka sztuk bawełnianych i lnianych woreczków różnych rozmiarów, aby nie brać już plastikowych jednorazowych torebek na owoce czy warzywa, fasolę, soczewicę, orzechy czy inne produkty kupowane na wagę w supermarkecie lub na targu. W jeden z nich pakuję chleb, żeby uniknąć kupowania pieczywa pakowanego w plastikowe opakowania. Te, które widać na zdjęciu kupiłam tutaj, ale osoby potrafiące i lubiące szyć (niestety nie zaliczam się do nich) mogą same wykonać swoje woreczki. Przykładowe instrukcje znajdziecie na innych blogach, np. tutaj i tutaj.

3. Bidon na wodę.

Aby nie kupować niezliczonych ilości wody butelkowanej, warto zaopatrzyć się w bidon/wielorazową butelkę na wodę. Ten widoczny na zdjęciu poniżej kupiłam tutaj, ale jest oczywiście wiele innych opcji. Mój wykonany jest ze stali nierdzewnej i ma pojemność 1 litra. Przyznaję, że napełniony wodą jest dość ciężki, ale nie na tyle, żeby nie móc nosić go w plecaku czy większej torbie. Bidon napełniać można zwykłą kranówką, która w wielu miejscach doskonale nadaje się do picia. Jeśli nie jesteście przekonani, warto zainwestować w filtr do wody.

4. Mydło i szampon w kostce.

Kupując je, skutecznie ograniczymy plastik w postaci butelek i innych opakowań na kosmetyki.

Z szamponem w kostce po raz pierwszy zetknęłam się mieszkając przez kilka lat w Irlandii, gdzie swą działalność prowadzi brytyjska firma Lush. Na początku podeszłam do nich sceptycznie, ale kiedy skusiłam się na zakup byłam zachwycona. Szampony te pięknie się pienią i pachną, starczają na długo i nie są testowane na zwierzętach. Jako opakowanie, można do nich dokupić metalowe pudełko wielokrotnego użytku. Jest to lżejsza opcja niż szampony w plastikowej butelce, co doceniłam podróżując przez 3 miesiące po Ameryce Południowej. Co ważne, tak zapakowany kosmetyk przewieziemy bez problemu w bagażu podręcznym. Niestety, produkty firmy Lush są niedostępne w Polsce (można je kupić przez Internet, ale jak na polskie warunki są dosyć drogie). Jednak firmy obecne na polskim rynku również oferują szampony w kostce np. tutaj lub tutaj. A może znacie jeszcze jakieś marki?  Metalowe pudełko można natomiast kupić za grosze w Internecie, np. na Allegro.

Więcej na ten temat:

  1. Jeden z wielu artykułów o spowodowanym przez plastik smutnym losie morskich zwierząt: http://www.bbc.com/news/uk-scotland-highlands-islands-40354561
  2. Naukowcy z gdańskich uczelni piszą o szkodliwym wpływie plastiku na naszą gospodarkę hormonalną: http://nauka.trojmiasto.pl/Naukowcy-z-Trojmiasta-ostrzegaja-przed-szkodliwoscia-plastiku-n108086.html
  3. Artykuł i sporo niezbyt przyjemnych zdjęć związanych z zanieczyszczeniem wód i plaż plastikiem: http://plastic-pollution.org/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook