OLIO – rewolucyjna aplikacja!

Chcesz zrobić coś sensownego z nadprogramowym jedzeniem? Narzekasz na brak znajomości w najbliższym sąsiedztwie? Zainstaluj OLIO!

Jakiś czas temu, na stronie BBC natknęłam się na ciekawy artykuł na temat darmowej aplikacji OLIO. Służy ona do dzielenia się jedzeniem z ludźmi żyjącymi w tej samej okolicy, a przy okazji – poznawania się nawzajem i budowania sąsiedzkich więzi! Jej pomysłodawczyniami są Brytyjka Tessa Cook i Amerykanka Saasha Celestial-One. Aplikacja jest dostępna od 2016 roku i od tej pory przyciągnęła ok.110 tysięcy użytkowników oraz umożliwiła wymianę 150 tysięcy produktów żywnościowych. W przeliczeniu, 30 ton jedzenia i 70 tysięcy posiłków!

Z wynalazku mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i lokale gastronomiczne i jest on dostępny właściwie na całym świecie. Jednak nie wszędzie jest jeszcze dobrze znany. Zdaje się, że najwięcej korzystają z niej mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Kiedy przeglądam OLIO przebywając w Warszawie, najbliższe dostępne produkty widzę jakieś…800 km stąd. A szkoda, bo niektóre rzeczy wyglądają naprawdę apetycznie! Może gdy więcej osób dowie się o tym projekcie, uda nam się wspólnymi siłami rozkręcić go także i w Polsce (i innych krajach).

Pomysłodawczynie OLIO. Źródło: AnnabelStaffPhotography (via OLIO Press Pack)
Kiedy przydaje się OLIO?

– przeprowadzasz się i nie chcesz transportować kuchennych zapasów

– ktoś uszczęśliwił Cię produktem, którego normalnie nie kupiłbyś (bo na przykład nie jesz słodyczy lub mięsa, nie pijesz alkoholu)

– organizowałeś imprezę (np. wesele) i zostało sporo jedzenia

– wyjeżdżasz na wakacje

– masz ogród z owocami/warzywami i nie wiesz co z nimi zrobić

źródło: AnnabelStaffPhotography (OLIO press pack)
Jak to działa?

– pobierz aplikację

– wybierz odpowiednią sekcję (offering – jeśli chcesz coś oddać, wanted – jeśli poszukujesz jakiegoś produktu)

– zrób i wstaw zdjęcie (pamiętaj, żeby oddawać tylko żywność nadającą się do spożycia)

– nadaj ogłoszeniu tytuł, opisując krótko to, co masz do oddania

– określ swoją lokalizację (approximate pick-up location) i napisz kiedy chętni mogą odebrać produkt (pick-up times)

Gotowe!

Więcej na ten temat:

  1. Link do pobrania aplikacji OLIO: https://olioex.com/
  2. Artykuł na stronie BBC, z którego dowiedziałam się o OLIO (oraz innych technologiach pomagających walczyć z marnotrawieniem żywności): http://www.bbc.com/news/business-36542244
  3.  Kilka liczb związanych z marnowaniem żywności w Polsce i na świecie oraz rady i ciekawe infografiki do pobrania (np. do zawieszenia na lodówce): http://bankizywnosci.pl/pl/Strony/marnowanie-zywnosci.html

 

comments

    1. Tak, mam zainstalowaną apkę, ale z tego, co widzę, w mojej najbliższej okolicy (Warszawa) nie ma wielu użytkowników (to znaczy, są zerejestrowani, ale nie wystawiają rzeczy). Sama może kiedyś coś wystawię z ciekawości, ale rzadko generuję nadwyżki jedzenia. Może kiedyś się upowszechni w Polsce, myślę, że mogłoby to być fajne uzupełnienie dla jadłodzielni (albo narzędzie pomocnicze dla nich).

  1. Pomysłowe, polecę mojej szwagierce, która mieszka w Birmingham. W naszym przypadku taki nadmiar jedzenia zdarza się rzadko, ale pamiętam sytuację, gdy mieliśmy kilka kilogramów grzybów i nie daliśmy rady ich rozdać na czas.

    1. Na pewno warto próbować wszelkich metod 🙂 Aha, na OLIO można też oddawać wszelkie zbędne rzeczy, nie tylko jedzenie (sekcja non-food).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook