Jesienny Cieszyn i wystawa o tematyce zero waste
MiejscaPodróże inaczejStop marnowaniu!Wydarzenia
W ostatni weekend miałam okazję odwiedzić Cieszyn – miasto, które znam od dzieciństwa i do którego zawsze chętnie wracam. Tym razem, oprócz wizyty u cioci, miałam jeszcze jeden cel wyprawy – obejrzenie wystawy o tematyce gospodarowania odpadami, zorganizowanej na Zamku Cieszyńskim. Tytuł wystawy to „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”, a jej motto stanowią słowa komisarza europejskiego Janeza Potočnika, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”. W myśl tej idei, wystawa prezentuje fotografie, filmy i opisy różnego rodzaju inicjatyw i wynalazków służącym ograniczeniu liczby odpadów oraz kreatywnemu wykorzystaniu tych już wyprodukowanych. Na wystawie poznamy rozwiązania wdrożone zarówno w Polsce, jak i w innych krajach; inicjatywy małych lokalnych społeczności i zaawansowane projekty technologiczne i naukowe. Choć doniesienia ze świata nauki w kwestii wpływu ludzkiej działalności na środowisko każą widzieć przyszłość w najczarniejszych barwach, to jednak z tej wystawy wyszłam z szerokim uśmiechem, pełna podziwu dla ludzkiej inwencji. Wystawa zajmuje niewielki obszar – tylko jedną małą salę. Mimo to, udało się tam zaprezentować tyle fascynujących pomysłów, że zwiedzałam ją z zapartym tchem, a przygotowując niniejszy wpis miałam poważny problem z decyzją, które z nich pokazać na blogu – nie mogę przecież opisać wszystkich! Po długim namyśle, wreszcie dokonałam selekcji pomysłów, które według mnie są warte szczególnej uwagi. Zapraszam na małą fotorelację – z wystawy i nie tylko.










Jeśli chcecie poznać więcej pomysłów, a do Cieszyna nie macie daleko, zachęcam do obejrzenia tej tematycznej ekspozycji. Wystawa niestety trwa już tylko do 22 października – może jeszcze uda Wam się załapać. Jeśli nie zdążycie jej zobaczyć, to sam Cieszyn także jest wart uwagi. Przekonajcie się sami!
Magia Cieszyna
To malownicze miasteczko położone nad Olzą (lewobrzeżna część należy już do Czech) mimo niewielkich rozmiarów może poszczycić się bogatym życiem kulturalnym – odbywają się tu liczne koncerty, festiwale, konferencje, wystawy i sztuki teatralne. Znajdziecie tu sporo urokliwych restauracji i kawiarni, napijecie się piwa z Browaru Zamkowego i znajdziecie wiele miejsc na długie spacery, w czasie których możecie podziwiać panoramę miasta, klimatyczną Starówkę czy pasma pobliskiego Beskidu. Czas płynie tu wolniej niż w dużych miastach, zachęcając do leniwego kontemplowania rzeczywistości – być może to wpływ bliskości przyrody i zrelaksowanego sposobu bycia naszych południowych sąsiadów.






Więcej na ten temat:
- Strona internetowa Zamku Cieszyn, gdzie znajdziecie informacje o bieżących wydarzeniach: http://zamekcieszyn.pl/
- Strona Repair Cafe na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/RepairCafePila/
- Więcej o projekcie „Segreguję-nie widzę przeszkód”: http://grupa-eneris.pl/o-nas/zrownowazony-rozwoj/segreguje-nie-widze-przeszkod/jak-otrzymac-naklejki/
Bardzo chciałam się wybrać na konferencję w Zamku i wystawę, jednak komunikacja z Warszawy nie jest taka prosta, a jeszcze rozchorował mi się syn 🙁 Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze odwiedzić Cieszyn, choć już nie w tym roku.
Cieszę się, że pokazałaś choć kawałek wystawy, z pewnością obejrzałabym ją z wielkim zainteresowaniem 🙂
To prawda, z Warszawy nie ma chyba bezpośrednich połączeń, trzeba się kilka razy przesiadać 🙁 Mam nadzieję, że syn już zdrowy! Przywiozłam z Cieszyna małą książeczko-broszurę, w której opisane są wszystkie projekty przedstawione na wystawie, więc gdybyś była zainteresowana przeczytaniem, chętnie się nią podzielę 🙂