Wolontariat w Szlachetnej Paczce

Tak, jak obiecałam w moim ostatnim wpisie, dziś podzielę się z Wami wrażeniami z wolontariatu w projekcie Szlachetna Paczka. Inicjatywa ta znana jest mi od lat. Do tej pory wspierałam ją jednak jedynie jako współdarczyńca, przygotowując z grupą znajomych świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin. W roku 2017 postanowiłam jednak dowiedzieć się, jak to wygląda z drugiej strony, czyli z perspektywy wolontariusza.

Może też zastanawialiście się nad wolontariatem w Paczce, tylko nie jesteście pewni, jak to wygląda? Chcecie wiedzieć, czy warto się zaangażować? Oceńcie sami! Zapraszam na małe podsumowanie.

Szlachetna Paczka – co to takiego?

Szlachetna Paczka to w Polsce chyba jeden z najgłośniejszych i najbardziej znanych projektów pomocy potrzebującym. Akcję prowadzi Stowarzyszenie Wiosna przy pomocy wolontariuszy we wszystkich regionach Polski. Celem Paczki jest niesienie pomocy rodzinom lub osobom samotnym w trudnej sytuacji materialnej. Chodzi o dotarcie do osób, które z przyczyn od nich niezależnych borykają się z biedą. Przyczyny te mogą być różne: trudny start życiowy (na przykład, młodzi ludzie wychowani w domach dziecka), choroba, niepełnosprawność czy nieszczęście (powódź, pożar, itp). Paczka ma za zadanie zapewnić pomoc głównie materialną (choć czasem też na przykład prawną lub medyczną), która może pomóc rodzinie wyjść z biedy.

Na czym polega pomoc?

Potrzeby są bardzo zróżnicowane i zależą od sytuacji: może chodzić o sprzęt rehabilitacyjny dla osób po ciężkich chorobach, podręczniki szkolne dla dzieci, odzież, narzędzia, które umożliwią pracę zarobkową. Pomoc w postaci Paczki w założeniu jest jednorazowa – ma być impulsem, który zmotywuje rodzinę do dalszego, samodzielnego działania. W wyjątkowych przypadkach można rodzinę zakwalifikować po raz kolejny do programu, ale nie powinno się tego robić więcej niż trzy razy. Chodzi o to, żeby żadna z rodzin czy osób nie uzależniała swojego losu od kolejnych edycji Paczki, ale o to, żeby po jakimś czasie stała się samodzielna.

Darczyńcy

Kto finansuje paczki dla rodzin? Są to darczyńcy –  osoby, które po przeczytaniu opisu sytuacji rodziny, decydują się jej pomóc. Rodzinę zwykle „rezerwuje” w systemie pojedyncza osoba, jednak paczkę przygotowuje wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy. Im więcej osób się zrzuci, tym pełniej udaje się zaspokoić potrzeby danej rodziny.

Finał Paczki

Kulminacja akcji ma miejsce w okresie okołoświątecznym. W tym roku tzw. finał Paczki wypadł 9 i 10 grudnia. Są to dni, które wolontariusze spędzają w miejscu nazywanym w Paczkowym żargonie magazynem (w moim przypadku była to po prostu jedna ze szkół podstawowych na warszawskiej Pradze). Jest to czas, kiedy w magazynie pojawiają się darczyńcy, którzy przywożą przygotowane przez siebie paczki. Te z kolei są następnie zawożone przez wolontariuszy do objętych programem rodzin.

Jak zostać wolontariuszem?

Rekrutacja wolontariuszy rozpoczyna się wcześnie, bo już w sierpniu. Informacje o naborze pojawią się wówczas na stronie Paczki – jeśli więc rozważacie wolontariat, warto w tym okresie odwiedzać stronę. Gdy rekrutacja rusza, na stronie pojawia się krótki formularz, który należy wypełnić i czekać, aż odezwie się do nas lider rejonu. Taka osoba również działa w Paczce na zasadzie wolontariatu. Jej zadaniem jest rekrutacja, a następnie koordynowanie działań w przydzielonym jej rejonie (w przypadku Warszawy, rejonami są poszczególne dzielnicy, ja na przykład byłam wolontariuszką w rejonie Saska Kępa i Gocław). Lider rejonu umawia się z kandydatem wolontariusza na nieformalne spotkanie, w czasie którego opowiada o zasadach działania projektu i decyduje, czy osoba nadaje się na wolontariusza.

Kwalifikacje?

W rzeczywistości nie trzeba mieć żadnych specjalnych kwalifikacji – po prostu trzeba chcieć wziąć udział w akcji i być osobą zmotywowaną i odpowiedzialną. Szczerze mówiąc, nie wiem jak dziwnie trzeba by się było zachowywać w czasie spotkania, żeby lider zdecydował się odrzucić naszą kandydaturę. Tak więc spotkanie z liderem to raczej formalność, której celem jest poinformowanie przyszłego wolontariusza o tym, jak będą przebiegały dalsze działania.

Podopieczni

Głównym zadaniem wolontariusza jest opieka nad kilkoma przydzielonymi mu rodzinami/osobami samotnymi. Na początku października dla każdego rejonu w systemie pojawiają się dane rodzin zgłoszonych do tegorocznego programu. Skąd biorą się te informacje? Otóż rodziny zgłaszane są przez różne instytucje: szkoły, ośrodki pomocy społeczne, parafie, itp. Rodziny do programu mogą zgłaszać też inne osoby, np. sąsiedzi czy znajomi – rzecz w tym, że nie mogą zgłaszać się same.

Zadania wolontariusza
Kryteria przyjęcia do programu:
Robota papierkowa…
Ile czasu trzeba poświęcić?
Jak wygląda Finał?
Problemy

Z jakimi przeciwnościami może spotkać się wolontariusz Paczki?

Widziałam jednak, że wolontariuszom z paczkowego forum zdarzały się nieprzyjemne niespodzianki. I chociaż koniec końców zwykle znajduje się rozwiązanie, to wyobrażam sobie, że taka sytuacja na pewno wiąże się z dużym stresem.

Oczywiście, nic nie jest stracone i z każdą kolejną edycją można nad tym problemem pracować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie kładziony na ten aspekt większy nacisk. Warto byłoby wprowadzić stosowanie naczyń wielorazowych, bidonów na wodę i pudełek lunchowych. Można też, tak jak w naszym rejonie, zdobyć naczynia jednorazowe biodegradowalne z otrąb pszennych, a resztki jedzenia pozostałe po finale zawieźć do jadłodzielni.

Dlaczego warto?

Mimo wszystkich wyżej wymienionych problemów i wad, nie mam wątpliwości co do tego, że w Paczkę warto się angażować. Oto kilka powodów:

Jasne, że nic nie jest idealne i bardzo możliwe, że jakaś część rodzin nie wykorzysta we właściwy sposób otrzymanej pomocy, rozleniwi się i w przyszłym roku będzie oczekiwać więcej. Takie historie jak najbardziej mogą mieć miejsce. Ale znajdzie się też wiele takich, dla których Paczka stanie się jednorazowym bodźcem do poprawy sytuacji życiowej. Warto nie odmawiać im tej szansy!

Więcej na temat:

comments

  1. Jest wszystko pieknie opisane tylko czemu nie dziala tak pieknie. I nie ktore osoby niepelnosprawne z 1 gr.potrzebujace pomocy innych w czynnosciach dnia codziennego ze dostaly pomoc rok wczesniej nie moga 2 raz .Nie majace lazienki borykajace sie z dnia na dzien by funkcjonowac bez braku lazienki.Slysza prosze sobie radzic samemu tylko jak .Jak myje sie z pomoca osoby 2 .I nie ma zdolnosci do pracy.Po 6 operacjach.Teraz 7 na noge .Jak ma sobie radzic jeszcze z reumatoidalnym zapaleniem stawow i bolem dzien w dzien.Taka osoba jest odrzucana.Jest to bardzo przykre

    1. Nie znam tego konkretnego przypadku, dlatego trudno jest mi się odnieść do tego, co miało miejsce w tej sytuacji i co spowodowało taki obrót sprawy. Przyczyn mogło być wiele. Ogólnie mogę tylko powiedzieć, że raczej żaden program ani projekt nie działa w sposób idealny, zwłaszcza, jeśli jest organizowany na tak dużą skalę. Może zdarzyć się, że przez niedopatrzenie lub nieobiektywną ocenę sytuacji ktoś zostanie niesprawiedliwie potraktowany. Może też mieć miejsce sytuacja przeciwna – pomoc dotrze do osób, które mogłyby same lepiej zadbać o swój byt, a wolą nadużywać dobroci innych ludzi. Jest wiele możliwych negatywnych scenariuszy. Nie zmienia to faktu, że duża liczba osób w autentycznej potrzebie taką pomoc otrzymuje i że w jej organizowanie swój czas i energię wkłada mnóstwo osób dobrej woli, które nie otrzymują za to nic w zamian (oczywiście poza ogromną satysfakcją). Z tego powodu nie skreślałabym Szlachetnej Paczki jako inicjatywy, bo jednak w wielu przypadkach działa ona dobrze. Choć rozumiem, że osoby w trudnej sytuacji, którym odmówiono pomocy mogą czuć się rozgoryczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook