Ekologiczno-społeczne podsumowanie marca

Marzec dobiega końca i mam nadzieję, że kwiecień będzie bardziej łaskawy pod względem pogody oraz wiosennej aury. Marzec natomiast – przynajmniej dla mnie – obfitował w różnego rodzaju odkrycia natury ekologiczno-społecznej. Zapraszam Was na krótkie podsumowanie, w którym opowiem o moich znaleziskach w kilku różnych dziedzinach. Jak zwykle wszystkie interesujące linki znajdziecie pod tym wpisem.

1. Kulinaria

 

2.  Ludzie

Skoro mowa o dzieleniu się jedzeniem, to marzec był miesiącem, w którym udało mi się spotkać i przeprowadzić wywiad z Mateuszem Baniakiem – jednym w warszawskich ratowników żywności. Wywiad znajdziecie w moim ostatnim wpisie. Spotkanie z Mateuszem uważam za niezwykle interesujące i inspirujące do włączania się w działania na rzecz środowiska i lokalnej społeczności. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, grunt to wybrać to, co nas interesuje i sprawia nam radość.

3. Książka

W marcu oprócz kilku książek o tematyce w ogóle nie związanej z ekologią czy odpowiedzialnością społeczną (udało mi się skończyć „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk!), dorwałam jeszcze taką oto dość starożytną książkową pozycję:

Tę książeczkę wyszperałam w jednym z warszawskich antykwariatów. „Jak uratować rzekę” to raczej nietypowa pozycja, bardziej broszura niż książka – nie oceniałabym jej zdecydowanie w kategoriach literackich. Natomiast sam temat jest niezwykle ciekawy, bo pokazuje, jak we wczesnych latach 90. grupka pasjonatów z Beskidu Żywieckiego założyła Stowarzyszenie mające na celu ochronę i promocję unikalnego ekosystemu Wisły.

Z mojego punktu widzenia bardzo interesujące było dowiedzieć się, w jaki sposób grupa przyjaciół zatroskana o dobrostan królowej polskich rzek wdrażała rozmaite działania – od spotkań z politykami i samorządami lokalnymi po happeningi i warsztaty edukacyjne. A warto podkreślić, że było to w czasach, gdy ekologia nie była tak modna jak obecnie, a środki przekazu i możliwości komunikacji były o wiele bardziej ograniczone niż obecnie. Klub Gaja istnieje do dziś – warto śledzić ich poczynania, bo poszerzyli zakres swoich zainteresowań. Obecnie działają nie tylko na rzecz ochrony ekosystemów, ale także bronią praw zwierząt hodowlanych.

4. Wydarzenie.

10 marca po raz kolejny uczestniczyłam w Wymienniku Grochowskim – wydarzeniu, które w każdą drugą sobotę miesiąca organizuje Centrum Społeczne Paca na warszawskim Grochowie. Wymiennik doskonale wpisuje się w idee życia bezodpadowego i odpowiedzialnej konsumpcji. Wiadomo, że najbardziej przyjazne środowisku zakupy to…brak zakupów w ogóle, a zamiast tego wymiana i ponowne używanie już posiadanych przedmiotów. W czasie Wymiennika można dać swoim starym rzeczom nowe życie, wymieniając je na przedmioty przyniesione przez innych. Za każdą przyniesioną rzecz (niezależnie od jej wielkości czy wartości) otrzymujesz voucher, którym możesz następnie zapłacić za to, co wpadnie Ci w oko. Zdobyte vouchery możesz też użyć podczas kolejnych edycji Wymiennika. Można przynosić ubrania, książki, sprzęty domowe, płyty, biżuterię.

Po raz pierwszy na Wymiennik wybrałam się w styczniu. Za pierwszym razem była to dla mnie okazja na oddanie wielu nieużywanych sprzętów, ale raczej nie znalazłam nic, co byłoby mi potrzebne. Na marcowym Wymienniku sytuacja była zgoła inna! Tym razem wraz z siostrą miałyśmy bardzo udane łowy, a niektóre upolowane rzeczy są lepszej jakości niż wiele towarów prosto ze sklepowej półki. Nawet jeśli nie uda się nic wymienić, warto wybrać się na Wymiennik dla samej atmosfery – to okazja, żeby poznać nowych ludzi, napić się herbaty czy kawy, poprzeglądać książki na półkach. Kolejny Wymiennik odbędzie się 14 kwietnia. Może ktoś z Was się wybierze?

Abstrahując od samego Wymiennika, uważam, że Centrum Społeczne Paca jest absolutnie unikalnym miejscem na mapie Warszawy, pełnym dobrej energii i kreatywności. Znajdują się tam też jadłodzielnia, gazetownik (miejsce wymiany przeczytanych gazet), a także siedziba Kooperatywy Grochowskiej oraz kilku ciekawych organizacji pozarządowych. Polecam to miejsce uwadze wszystkich osób, które cenią inicjatywę i działania na rzecz lokalnej społeczności.

Jestem bardzo ciekawa, czy słyszeliście o innych podobnych wydarzeniach, interesujących organizacjach pozarządowych lub biznesach odpowiedzialnych społecznie? A może polecacie jakieś książki ważne z punktu widzenia ekologii czy odpowiedzialności społecznej? Koniecznie dawajcie znać, bardzo chętnie dowiem się o nowych miejscach czy wydarzeniach.

 

Interesujące linki:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook