Gdynia Design Days: etyczne projektowanie, ekologia i miasta przyszłości

Jako świeżo upieczona mieszkanka Gdyni, z radością powitałam lato. Nie tylko ze względu na słoneczną pogodę i zniesienie obostrzeń Covidowych, ale też ze względu na liczne wydarzenia kulturalne, które w tym okresie mają miejsce nad Bałtykiem. Jednym z nich jest festiwal Gdynia Design Days, którego 14 edycja odbędzie się w dniach 3 – 11 lipca.

Aby uczestniczyć w festiwalu, nie trzeba koniecznie przyjeżdżać do Trójmiasta – program wydarzenia przewiduje spotkania zarówno offline, jak i online, część z nich również w języku angielskim. Osoby przebywające w Gdyni będą mogły wziąć udział w wystawach i tematycznych spacerach po mieście, natomiast zdalnie można posłuchać wykładów, uczestniczyć w dyskusjach i uzyskać czasowy dostęp do kilku filmów dokumentalnych. Aby móc skorzystać z oferty festiwalowej, wystarczy założyć konto na stronie GDD, czyli tutaj: https://2021.gdyniadesigndays.eu/. Osoby, które założyły konto mogą zaklepać miejsce na wystawach i spacerach oraz dodać do kalendarza interesujące je wydarzenia online.

Plakat Gdynia Design Days na jednym z gdyńskich przystanków.

Gdynia Design Days to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń poświęconych projektowaniu. Wykłady i spotkania poświęcone są architekturze, planowaniu miast, rzemiosłu, rozwojowi społeczeństwa. Hasłem tegorocznego festiwalu jest Solidarność – rozumiana jako współodpowiedzialność za społeczeństwo, w którym się funkcjonuje oraz za środowisko naturalne. Organizatorzy festiwalu przypominają, że nikt z nas nie funkcjonuje w próżni i że chcąc na przykład budować harmonijne, przyjazne miasta musimy uwzględnić potrzeby wielu interesariuszy. Ekologia i etyczne projektowanie stanowią wspólny wątek większości wydarzeń festiwalowych, dlatego myślę, że każdy, kogo choć w minimalnym stopniu obchodzi los naszej planety, znajdzie w programie festiwalu coś interesującego.

Kilka słów o programie festiwalu

Spacery po mieście, na które się zapisałam noszą tytuły „Gdy projektowanie jest etyczne”, „New European Bauhaus” oraz „Gdy ciągły wzrost staje się niemożliwy”. Planuję też udział w wykładzie o zielonych festiwalach (czyli o ekologicznych aspektach organizacji dużych koncertów i innych wydarzeń kulturalnych). Natomiast jesli chodzi o wykłady online to do kalendarza dodałam następujące tytuły:

  1. „Lepsza normalność”
  2. „Wykraczając poza projektowanie zorientowane na człowieka. Czy Planet Centric Design uratuje świat?”
  3. „New Times New Roman. O ewolucji identyfikacji wizualnej GDD.”
  4. „Zrównoważony biznes. Przegląd trendów, modeli i rozwiązań.”
  5. „Przyszłość dzieje się dziś – przykłady innowacyjnych projektów miejskich.”
  6. „Solidarni dzięki kulturze? Kaszubskie doświadczenia”

Wszystkie te spotkania zapowiadają się bardzo ciekawie, dlatego mam nadzieję, że w wiekszości faktycznie uda mi się wziąć udział, a nie tylko wyklikać obecność w kalendarzu. Polecam Wam, żebyście sami zajrzeli na stronę GDD, bo oprócz wyżej wymienionych spotkań w programie jest jeszcze sporo innych, o których nie napisałam, a które również brzmią bardzo zachęcająco.

Inne ciekawe elementy festiwalu GDD

  1. Głosowanie na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni (restauracje, sklepy, punkty usługowe).
  2. Manuba – od 2016 roku grupa projektantów związanych z Gdynia Design Days tworzy limitowaną serię przedmiotów, inspirowaną głównym motywem festiwalowym w danym roku. W 2021 roku hasłem przewodnim będzie więc Solidarność, jednak szczegóły poznamy dopiero w dniu rozpoczęcia festiwalu, czyli 3 lipca – do obejrzenia online lub stacjonarnie, w Muzeum Miasta Gdyni. Kolekcje z poprzednich lat możecie obejrzeć tutaj: http://www.manuba.eu/. Warto rzucić okiem, bo to zwykle są to bardzo piękne, unikalne projekty – często nawiązujące do tradycji lokalnego rzemiosła lub zahaczające o tematykę ekologii/less waste.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook