Gdyński ekoprojekt: wielorazowe kubki UrCup

Jak pisałam w ostatnim poście, jestem świeżo upieczoną mieszkanką Gdyni. Wszystko w tym mieście jest dla mnie względnie nowe, dlatego wciąż z entuzjazmem odkrywam nowe, ciekawe miejsca, lokalne projekty kulturalne i oczywiście – inicjatywy przyjazne środowisku. Jednym z takich ekologicznych przedsięwzięć, które ostatnio zaobserwowałam w mieście jest system kaucyjny kubków wielorazowych UrCup.

Jak to działa?

Firma dostarcza swoje wielorazowe plastikowe kubki do punktów partnerskich na terenie Gdyni. Kupując kawę lub inny napój na wynos w jednym z poniższych miejsc, możemy poprosić o wielorazowy kubek. Kaucja za skorzystanie wynosi 5 zł (jeśli potrzebujemy wieczka, to 10). Po wypiciu kawy, kubek można oddać w dowolnym innym punkcie na terenie miasta – tam też odzyskamy wpłacony depozyt. Punkty partnerskie to obecnie:

  1. Degustatornia
  2. Crema Caffe Gdynia
  3. I Love Gdynia (sklep z pamiątkami)
  4. Tawerna Żeglarska Akrim
  5. Dzień dobry Lody
  6. Pączkarnia
  7. Może Kawy?
  8. Kawiarnia Coffee Time.
  9. Avocado store and more.

Bardzo możliwe, że powyższa lista będzie się wydłużać, warto więc zainstalować aplikację UrCup z mapką aktualnie współpracujących miejsc. Według mnie to bardzo wygodny system: mogę wybrać się na zakupy w centrum (np. do Avocado), poprosić tam o kawę na wynos, a potem udać się spacerkiem na miejską plażę lub bulwar, gdzie mam możliwość oddania kubka w kilku punktach.

Małe, średnie i duże wielorazowe kubki w Avocado Store and More. W ubiegłą sobotę piłam z nich pyszne Terere (czyli w skrócie: napój z yerba mate na zimno).

Na razie to tylko kilka punktów na mapie Gdyni – mam nadzieję, że z czasem UrCup opanuje całe miasto (na razie Gdynię, a potem kolejne). Po cichu liczę, że do programu dołączą moje ulubione kawiarnie – na przykład Tłok, Black and White lub Hygge.

Obsługa festiwali i imprez masowych przez UrCup

Po 1,5 roku trwania pandemii, wiele osób pewnie wspomina festiwale i koncerty jako wydarzenia z bardzo odległej epoki. Niejednej osobie z pewnością łza kręci się w oku na myśl o tych rozrywkach z zamierzchłych czasów. Trzeba jednak przyznać, że te miłe wydarzenia miały również swoją mroczniejszą stronę. Jednym z moich wspomnień z festiwali są piętrzące się wszędzie góry jednorazowych plastikowych kubków po piwie, budząc przygnębienie i poczucie zwątpienia u niejednego zwolennika zero waste.

Ponieważ w związku ze zniesieniem Covidowych restrykcji znów możemy cieszyć się uczestnictwem w koncertach, być może niektórzy organizatorzy będą zainteresowani ofertą UrCup. Firma proponuje zakup albo jeszcze lepiej – wynajem – swoich plastikowych wielorazowych kubków, zamiast powszechnie używanych jednorazowych.

Do tej pory UrCup zaopatrywał festiwale Pol’and’Rock, Orange, Opener, Off, a także kilka innych większych wydarzeń.

Kilka lat temu podczas pobytu w Berlinie (o którym pisałam tutaj: https://makeitabetterplace.eu/2018/09/jak-to-sie-robi-w-berlinie/) miałam okazję być na koncercie w jednym z klubów. Zachwycałam się wtedy systemem kaucyjnym wprowadzonym przez organizatorów. Piwo i inne napoje nalewano do wielorazowych kubków plastikowych, za które kupujący wpłacał kilka euro kaucji. Po zakończeniu koncertu (i konsumpcji piwa) oddawało się kubek w barze. To była moja pierwsza styczność z takim systemem, cieszę się więc, że będę miała ponownie okazję skorzystać z niego na polskiej ziemi. Z całego serca kibicuję więc UrCup i trzymam kciuki za dalszą ekspansję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook